Nowa aplikacja na smartfony skuteczna w leczeniu szumów usznych

smartfon
smartfon

Opublikowany: 14-08-2022

Szumy uszne to irytująca przypadłość, która może powodować albo nasilać problemy ze snem, koncentracją, lękiem i depresją oraz zaburzenia słuchu. Wciąż nie wiadomo jaka jest dokładnie patofizjologia szumów usznych, ale przyjmuje się, że mogą one wynikać z zaburzonej aktywności w obrębie kilku sieci neuronowych i między nimi. Na nasilenie szumu w uszach wpływają różne czynniki, m.in. zewnętrzne dźwięki, a także procesy uwagi, pamięci i emocji. Nie ma leku na tę dolegliwość, ale badania wskazują, że wielu osobom mogą pomóc odpowiednie aplikacje na smartfony.

W opublikowanym niedawno badaniu naukowcy porównywali skuteczność prototypu ich nowej aplikacji oraz aplikacji White Noise Lite, którą można pobrać z Google Play albo Apple Store. Aplikacja White Noise pozwala na słuchanie wybranego białego szumu, w postaci dźwięków np. deszczu, fal morskich albo wiatru i już we wcześniejszych badaniach okazała się skuteczna w łagodzeniu szumów usznych.

Nowa aplikacja, nazwana UpSilent, ma trzy funkcje: Pasywne Słuchanie, Aktywne Słuchanie oraz Doradztwo. Pasywne Słuchanie to zbiór wybranych przez uczestnika badania dźwięków, które mogły mieć jeden z trzech celów:

  • Ulga – dźwięki maskujące szumy uszne,
  • Relaks – nagrania odprężające, takie jak łagodne odgłosy wodospadu,
  • Przerzucenie uwagi – bardziej skomplikowane odgłosy natury, na których uczestnik miał za zadanie skupić się, aby oddalić uwagę od szumów w uszach.

W trybie Aktywnego Słuchania uczestnicy musieli nasłuchiwać lokalizacji dźwięku imitującego ich szum w uszach i wskazywać na suwaku jak bardzo z prawej albo lewej strony go usłyszeli. Przechodzili też trening uwagi, który polegał na słuchaniu różnych dźwięków i wskazywaniu, czy został on nadany do prawego, lewego, czy do obu uszu.

Funkcja Doradztwa zapewniała podstawową psychoedukację. Użytkownicy aplikacji mogli zdobyć wiedzę na temat szumów usznych oraz tego, jak używać aplikacji, aby skorzystać z różnych strategii terapeutycznych, takich jak ustalanie celów, higiena snu, techniki kontroli uwagi, ćwiczenia głębokiego oddychania.

Uczestnicy w obu grupach (grupa White Noise i UpSilent) mieli korzystać z aplikacji co najmniej 2 godziny dziennie przez 12 tygodni.

Okazało się, że obie aplikacje pomogły niektórym osobom, ale UpSilent była skuteczna u większej liczby uczestników badania i poprawiła więcej wskaźników.

Po 6 tygodniach poprawę zauważono u 55% osób korzystających z aplikacji UpSilent i u 33% używających White Noise. Po 12 tygodniach poprawa była widoczna u 65% użytkowników UpSilent, w porównaniu do 43% korzystających w White Noise.

W przypadku aplikacji White Noise, statystycznie istotna była jedynie poprawa odczuwanej nieprzyjemności związanej z szumami usznymi, po 12 tygodniach terapii. Aplikacja UpSilent poprawiła natomiast również wskaźnik irytacji i zdolności do ignorowania szumów usznych i różnica była statystycznie istotna już po 6 tygodniach. Po 12 tygodniach dodatkowo obniżył się wskaźnik natężenia (głośności) szumów usznych.

Autorzy badania przyznają, że konieczne jest powtórzenie badania na większej liczbie uczestników, ale już te wyniki pokazują, że odpowiednie aplikacje na smartfony mogą pomóc niektórym osobom w uciążliwej dolegliwości, jaką są szumy uszne.

Bibliografia

Searchfield G. D., Sanders P. J. (2022). A randomized single-blind controlled trial of a prototype digital polytherapeutic for tinnitus, Frontiers in Neurology.

Autor: Maja Kochanowska

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz podziękować mi, kupując symboliczną kawę. Postaw mi kawę na buycoffee.to Dziękuję :)

Dodaj komentarz