Depresja u mężczyzn. Czym różni się od depresji u kobiet?

samotny mężczyzna na ciemnej ulicy
samotny mężczyzna na ciemnej ulicy

Opublikowany: 28-11-2021

Ostatnio aktualizowany: 02-10-2023

Depresję diagnozuje się prawie 2 razy częściej u kobiet, ale mężczyźni 6 razy częściej popełniają samobójstwa. Jedną z przyczyn takich statystyk mogą być nietypowe objawy depresji u mężczyzn, co sprawia, że choroba ta często nie jest u nich wykrywana.

Hipotezę o odmienności depresji u mężczyzn od depresji u kobiet pierwszy raz postawiono w latach 80. XX wieku. Przeprowadzono wtedy w Szwecji program edukacyjny, skierowany do lekarzy pierwszego kontaktu, który miał na celu pomóc lekarzom w wykrywaniu objawów depresji i w zapobieganiu samobójstwom. Okazało się, że program zmniejszył liczbę samobójstw, ale tylko u kobiet. W latach 90. powtórzono program i osiągnięto podobne rezultaty. Wyciągnięto wtedy wniosek, że być może objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet i z tego powodu niewykrywane przez systemy diagnostyczne.

Do typowych objawów depresji, według systemu ICD-10, należy obniżenie nastroju oraz spadek energii i aktywności. Osoby w depresji często czują się zmęczone, nic ich nie cieszy i mają problemy z koncentracją. Często mają też zaburzenia snu i zmniejszony apetyt. Ponadto, do objawów depresji należy obniżenie poczucia własnej wartości, pewności siebie i częste poczucie winy.

U mężczyzn mogą występować wszystkie albo część powyższych objawów, jednak często bardziej widoczne są inne zmiany w ich zachowaniu. Należą do nich m.in. agresja, autoagresja, wybuchy złości, poirytowanie. Mężczyźni w depresji rzadko czują smutek oraz rzadko mają takie objawy, jak poczucie winy i niższości, niskie zaufanie do siebie, poczucie bezradności, pesymizm. Rzadziej niż kobiety mają też trudności z koncentracją uwagi i rzadziej są lękliwi. Rzadziej koncentrują się na swoim stanie zdrowia i rzadziej boją o swoje zdrowie. Cechuje ich natomiast tłumienie emocji, czasem niezdolność do płaczu, często uciekają w pracoholizm albo zwiększoną aktywność seksualną. Znacznie częściej też popadają w alkoholizm albo uzależnienie od narkotyków i popełniają samobójstwo będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Nietypowe objawy sprawiają, że depresja u mężczyzn jest trudniejsza do zaobserwowania, a co więcej, mężczyźni zmagający się z problemami, rzadziej zwracają się o pomoc do bliskich osób albo do specjalistów. Ponadto, u mężczyzn częsta jest aleksytymia – mają trudności ze zrozumieniem i opisaniem swoich emocji.

Unikanie rozmowy o swoich problemach może wynikać ze stylu wychowania i tego, jak męskość jest przedstawiana w społeczeństwie. Mężczyźni czują, że powinni zawsze być silni i sami ze wszystkim sobie radzić. Cierpienie psychiczne i problemy życiowe, które ich przerastają są dla nich powodem do wstydu, dlatego nie chcą o tym mówić rodzinie, znajomym ani zwrócić się o pomoc do psychologa albo psychiatry. Próbują radzić sobie sami, często za pomocą alkoholu lub narkotyków, co tylko pogarsza ich sytuację i czasem bywa, że samobójstwo wydaje im się jedynym sposobem na pozbycie się cierpienia…

Bibliografia

  1. Kielan A., Gorostiza D., Mosiołek A., Chodkiewicz J., Święcicki Ł., Walewska-Zielecka B. (2020). „Depresja u mężczyzn – specyfika, etiologia i związki z tendencjami samobójczymi oraz używaniem substancji psychoaktywnych: przegląd piśmiennictwa”, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 29 (1): 54-66. (pdf na researchgate.net)
  2. Depressive episode, ICD-10

Autor: Maja Kochanowska

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz podziękować mi, kupując symboliczną kawę. Postaw mi kawę na buycoffee.to Dziękuję :)

Dodaj komentarz