Założenia terapii systemowej dla par

kobieta i mężczyzna nad morzem
kobieta i mężczyzna nad morzem

Opublikowany: 24-01-2020

Ostatnio aktualizowany: 03-05-2020

Terapia systemowa uznawana jest za jedną z najlepszych metod opanowania trudności i konfliktów, pojawiających się w rodzinach. Ten rodzaj oddziaływań psychologicznych może być także stosowany w przypadku par.

Charakterystyka terapii systemowej

Założenia terapii systemowej zostały wstępnie scharakteryzowane już w latach czterdziestych XX wieku, jednak wraz z kolejnymi latami ta metoda psychoterapii rozwijała się. Podstawą terapii systemowej jest stwierdzenie, że każda rodzina jest jak system naczyń połączonych, dlatego gorsze funkcjonowanie jednego członka rodziny wpływa na pozostałe osoby. Wszystkie jednostki w rodzinie oddziałują więc na siebie i tworzą sieć zależności. Terapia systemowa koncentruje się na funkcjonowaniu całego systemu, którym może być zarówno duża rodzina, jak i para małżeńska lub partnerska. Właśnie dlatego, poszukując terapii małżeńskiej w Warszawie lub innych miastach w Polsce, można zdecydować się na metodę systemową, która pomaga w przeanalizowaniu interakcji między partnerami. Terapeuta musi zachować jak największą neutralność, ponieważ jego rolą nie jest ocena problemów lub obwinianie któregokolwiek z małżonków. Co ciekawe, terapia systemowa wykorzystuje w niektórych przypadkach, zjawisko nazywane paradoksem terapeutycznym. Oznacza to, że terapeuta może zalecić parze kłócących się małżonków, aby nadal się kłócili, jednak tylko w wyznaczonych sztywnie terminach i godzinach. W ten sposób partnerzy mogą zrozumieć, że ich kłótnie są spowodowane przez nich bezpośrednio i mogą zmienić swoje zachowanie.

Terapia systemowa dla par: założenia i cele

Pary przechodzą przez różne etapy związku, w trakcie których zmienić się mogą oczekiwania i potrzeby partnerów. Czasami, jedno z małżonków pozostaje w poprzedniej fazie związku i nie potrafi się zaadaptować do nowych wymagań. W takiej sytuacji charakterystyczne są stare, źle funkcjonujące zachowania i postawy, czego konsekwencją mogą być kłótnie w małżeństwie, a także pojawienie się kryzysu. Głównym założeniem terapii systemowej dla par jest stwierdzenie, że małżeństwo jest systemem, który nieustannie się zmienia, a partnerzy wpływają na siebie. Terapeuta ma za zadanie zidentyfikować różne mechanizmy w parze, a także zmniejszyć wpływ niefunkcjonalnych zachowań i postaw. Terapia systemowa zwykle trwa kilka miesięcy, a partnerzy spotykają się z terapeutą 10 – 15 razy, aż do wypracowania odpowiednich mechanizmów. Wizyty u terapeuty nie powinny jednak odbywać się zbyt często, aby para mogła przepracować nowy system i poprawić swoje relacje. Właśnie dlatego spotkania wyznaczane są co 2 – 4 tygodnie. Przez cały okres terapii, psycholog ma za zadanie obserwować zmiany, pojawiające się u małżonków, a także oceniać efekty. Terapia systemowa dla par jest uznawana za dosyć skuteczną formę oddziaływań psychologicznych, jednak wiele zależy od postaw i motywacji partnerów.

Autor: admin

Dodaj komentarz