Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?

psuchoterapia
psuchoterapia

Opublikowany: 25-09-2024

Stres to częsta przypadłość współczesnego człowieka. Stresujemy się na każdym kroku, często zupełnie niewspółmiernie do powagi danej sytuacji. Stresuje nas praca, szkoła, relacje z innymi, niewystarczająca ilość czasu czy nieporządek w domu. Wbrew pozorom stres może w niektórych momentach być pożyteczny, ale problem pojawia się wtedy, kiedy dopada Cię bardzo często. Skąd bierze się stres i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.

Co to jest stres?

Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na różne czynniki środowiskowe, które nazywamy stresorami. Celem stresu jest przygotowanie Cię do działania. Reakcja stresowa może pojawić się w różnych sytuacjach – przy okazji zmian w życiu, rywalizacji, strachu, złości, lub konieczności zorganizowania jakiegoś wydarzenia. Stres nie musi być koniecznie negatywny – to dzięki niemu wiesz na przykład, że musisz szybko uciec w danej sytuacji, może Cię również mobilizować w życiu osobistym lub zawodowym. Jednak zbyt dużo stresu może okazać się szkodliwe dla organizmu.

Co dzieje się w organizmie, gdy się stresujesz?

Kiedy się stresujesz, w organizmie aktywują się różnorodne mechanizmy, będące pozostałościami po czasach pierwotnych, gdy stres był konieczny, aby przetrwać. W sytuacji stresowej aktywuje się współczulna lub przywspółczulna część układu nerwowego. Współczulny układ nerwowy sprawia, że wzrasta poziom cukru i hormonów stresu w organizmie – kortyzolu czy adrenaliny. Zwiększa się ciśnienie krwi, a także aktywność umysłowa i fizyczna organizmu. Inne procesy się zatrzymują, aby nie przeszkadzać w walce z zagrożeniem.

Jeśli jednak aktywuje się przywspółczulny układ nerwowy, może pojawić się zmęczenie, uczucie osłabienia, kłopoty z żołądkiem, potrzeba izolacji. Wiele osób ma wtedy tendencję do nadmiernego jedzenia albo „zapijania smutków” alkoholem.

Skutki stresu

Długotrwały, nadmierny stres może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia hormonalne, które prowadzą do rozregulowania gospodarki hormonalnej, wypadania włosów, a u kobiet również problemów z cyklem miesiączkowym;
  • napięcia mięśniowe twarzy oraz ciała;
  • problemy ze snem, sen zbyt krótki, trudności z zasypianiem i częste budzenie się w nocy;
  • uczucie ciągłego zmęczenia;
  • choroby układu krążenia;
  • choroby układu pokarmowego;
  • zwiększona podatność na infekcje;
  • objawy emocjonalne – złość, irytacja, głęboki smutek, rozdrażnienie, zaburzenia nerwicowe.

Jak radzić sobie ze stresem?

Czy w takim razie stres da się pokonać? Istnieją różne techniki, które pomagają radzić sobie z nadmiernym stresem. Ich zastosowanie może pomóc Ci zachować spokój w stresowych sytuacjach. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze techniki radzenia sobie ze stresem:

  • praktykowanie aktywności fizycznej – ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do wydzielania serotoniny i endorfin nazywanych hormonami szczęścia, a dodatkowo wpływają na zmniejszenie kortyzolu we krwi;
  • techniki oddechowe i relaksacyjne – możesz na przykład praktykować medytację lub mindfulness, które pomogą Ci skupić się na swoim oddechu oraz bieżącej chwili. Dzięki temu przestaniesz się skupiać aż tak na stresującym Cię czynniku;
  • witaminy w diecie – wspieraj swój organizm w radzeniu sobie ze stresem, spożywając produkty bogate w magnez, miedź, potas, witaminy A, E i D, a także witaminy z grupy B.

Jeśli stres bardzo utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, stresujesz się nawet najmniejszymi drobiazgami i czujesz, że wpływa to na Ciebie negatywnie, nie bój się poprosić o pomoc. Psychoterapeuta Łódź w Salve pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem, ale również z wieloma innymi problemami, które możesz przeżywać.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz