Autyzm czy aleksytymia?
Aleksytymia, czyli trudności w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji bardzo często współwystępuje ze spektrum autyzmu. Tak często, że bywa z nim mylona, co prowadzi do błędnych stereotypów na temat osób autystycznych.
Na wstępie przeczytaj artykuł Aleksytymia czyli analfabetyzm emocjonalny, w którym opisałam na czym polega ten konstrukt psychologiczny. Występuje ona, według różnych badań, u ok. 50 – 85% osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W ogólnej populacji jest natomiast widoczna u ok. 10% osób.
Spektrum autyzmu charakteryzuje się trudnościami w interakcji społecznej i komunikacji oraz powtarzalnymi zachowaniami. Osoby autystyczne często opisywane są też jako mające problemy z przyjmowaniem perspektywy innych osób (słaba teoria umysłu), rozpoznawaniem emocji innych oraz niską empatię. Badania z ostatnich lat wskazują jednak, że problemy takie są spowodowane współwystępującą aleksytymią a nie autyzmem samym w sobie.
Co wskazuje na aleksytymię a nie autyzm?
Jedną z cech często kojarzoną z autyzmem jest niska empatia. Można ją podzielić na dwa typy: empatię emocjonalną, polegającą na współodczuwaniu emocji innych osób oraz empatię poznawczą, czyli rozumienie, dlaczego inna osoba czuje to, co czuje.
U osób z aleksytymią trudności w rozpoznawaniu własnych stanów emocjonalnych wpływają na problemy z rozpoznawaniem ich u innych osób oraz mniejsze wczuwanie się w emocje innych. Dlatego osoby w spektrum autyzmu mające też aleksytymię mają niższą zarówno empatię poznawczą, jak i emocjonalną, niż osoby autystyczne nie mające aleksytymii.
Bird i jego współpracownicy, za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego badali w 2010 roku aktywność mózgu w odpowiedzi na ból bliskiej osoby. Okazało się, że stopień aktywności mózgu (konkretnie przedniej części wyspy) korelował z aleksytymią, ale nie z autyzmem.
Ten sam zespół naukowców badał umiejętności rozpoznawania emocji na podstawie ekspresji twarzy. Uczestnicy badania z wysoką aleksytymią nie potrafili dokładnie okreslić emocji patrząc na twarz innej osoby, ale osoby z autyzmem bez aleksytymii nie miały z tym problemów. Podobnie, rozpoznawanie emocji z głosu innej osoby okazało się zależne od stopnia aleksytymii, a nie samego autyzmu.
Zespół Ketelaars badał w 2016 r. umiejętności rozpoznawania emocji z głosu i z twarzy u kobiet z wysokofunkcjonującym spektrum autyzmu. Oni również wykazali, że osoby takie nie mają z tym problemu, chyba że mają jednocześnie wysoką aleksytymię.
Jedno z badań, przeprowadzone przez Lernera w 2019 r. pokazało też, że izolacja społeczna nie musi być wynikiem zaburzeń ze spektrum autyzmu. W jego badaniu osoby autystyczne nawiązywały tyle samo interakcji społecznych, co osoby nie będące w spektrum autyzmu, natomiast z ograniczeniem interakcji społecznych była związana aleksytymia.
Jak wygląda autyzm bez aleksytymii?
Charakterystyczną cechą autyzmu są m.in. ograniczone zainteresowania, powtarzalne zachowania i zamiłowanie do rutyny. Osoby w spektrum autyzmu nie mające aleksytymii, podobnie jak te, które mają aleksytymię, mają też problemy z komunikacją z innymi, typowymi osobami. Problemy takie wynikają w dużej mierze z innego stylu komunikacji (bezpośrednia, konkretna komunikacja, dosłowne używanie słów), co utrudnia wzajemne zrozumienie między osobami autystycznymi i nieautystycznymi. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby z autyzmem mają problemy z empatią i rozpoznawaniem emocji u innych ludzi.
Bibliografia
- Martin Silvertant, Alexithymia & autism guide
- Megan Anna Neff, Autism and Alexithymia: Similarities, Differences, and Overlap
- Cuve H.C., Murphy J., Hobson H. i in. (2022). Are Autistic and Alexithymic Traits Distinct? A Factor-Analytic and Network Approach. Journal of Autism and Developmental Disorders, 52, 2019–2034.
- Ketelaars M.P., In’t Velt A., Mol A., Swaab H., Rijn S. (2016). Emotion recognition and alexithymia in high functioning females with autism spectrum disorder. Research in Autism Spectrum Disorders, 21, 51-60.
- Vaiouli P., Panayiotou G. (2021). Alexithymia and Autistic Traits: Associations With Social and Emotional Challenges Among College Students. Frontiers in Neuroscience, 21.
Autor: Maja Kochanowska
Może cię też zainteresować
- Czy introwertycy są autystyczni? -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Jak wyjść z nałogu? Leczenie narkomanii od podstaw -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
Dodaj komentarz