Kryteria doboru spadochronu

skoczek na spadochronie
skoczek na spadochronie

Opublikowany: 04-07-2011

Ostatnio aktualizowany: 02-05-2020

Natchniona ciekawym tematem na Forum Spadochronowym i wrzuconym tam artykułem ze strony bigairsportz.com, postanowiłam wstawić tu po polsku najważniejsze informacje z tego artykułu.

Poniższa tabela przedstawia wagę skoczka razem ze sprzętem, liczbę skoków, jaką ma na koncie i zalecane rozmiary spadochronu.

tabela rozmiarów spadochronów

  • Górna liczba to rozmiar czaszy mieszczący się w środku zakresu rozmiarów odpowiednich dla danego skoczka. Nie jest to więc rozmiar, na którym skoczek z daną liczbą skoków i o danej wadze „musi” skakać. Skoczkowie różnią się naturalnymi zdolnościami, umiejętnością podejmowania trafnych decyzji i świadomością w powietrzu. Więcej uwag na ten temat w części „ważne zmienne”.
  • Dolna liczba to najmniejszy dopuszczalny rozmiar.
  • Rozmiary podane w tabeli odnoszą się do najmniejszego spadochronu w zestawie (głównego albo zapasowego).

Ważne zmienne

1. Gęstość powietrza

Ze względu na spadek gęstości powietrza wraz z wysokością, powinieneś skakać na większej czaszy, jeżeli Twoja strefa nie znajduje się na poziomie morza. Dodaj ok. 10 stóp kwadratowych do rozmiarów podanych w tabeli na każde 600 m nad poziomem morza.

2. Częstość skakania

Dodaj ok. 15 stóp, jeśli wykonujesz mniej niż 100 skoków rocznie (np. zamiast na 120, skacz na 135)
Dodaj ok. 30 stóp, jeśli wykonujesz mniej niż 50 skoków rocznie (np. zamiast na 120, skacz na 150)

3. Kształt czaszy

Dodaj jeden rozmiar, jeśli chcesz skakać na czaszy eliptycznej.
Czasze eliptyczne nie są dozwolone dla skoczków mających mniej niż 300 skoków.
Przed przejściem z czaszy nieeliptycznej do eliptycznej, każdy skoczek powinien wykonać co najmniej 100 skoków na czaszy nieeliptycznej o tym samym obciążeniu, lub odwołać się do opinii instruktora zajmującego się ścieżką zmian spadochronów (Canopy Transition Course Instructor – po ang. chyba lepiej brzmi).

Inne ważne informacje

1. Rozmiary podane w tabeli są zaokrąglone i nie zawsze odpowiadają rozmiarom spadochronów, jakie są produkowane. Jeżeli rozmiar w tabeli nie jest standardowy, wybierz rozmiar najbardziej do niego zbliżony.

2. Zaokrąglając swoją wagę, tak żeby pasowała do danych z tabeli, bierz pod uwagę wartości wyższe od twojej prawdziwej wagi.

3. Nie jest zalecane zmienianie obrysu i rozmiaru spadochronu jednocześnie. Ominięcie rozmiaru albo zmiana obrysu czaszy powinny być poparte opinią instruktora (tego od zmian spadochronów) i oparte na umiejętnościach danego skoczka.

4. Po przekroczeniu 500 skoków jedynym ograniczeniem są zalecenia producenta, Safety and Training Advisor lub równoważnego instruktora.

5. Pierwsze 5 skoków na mniejszej lub bardziej zwrotnej czaszy powinny być wykonane solo, z otwarciem na co najmniej 1500 m.

6. W zależności od wcześniejszego doświadczenia skoczka, częstości skakania i osobistych zdolności, Canopy Transition Course Instructor może zdecydować o szybszym zmniejszaniu i omijaniu rozmiarów.

7. W wyniku efektów związanych z balansem obciążenia między zawieszoną masą a spadochronem, czasza o tym samym kształcie i różnych rozmiarach będzie inaczej zachowywać się w powietrzu przy tym samym obciążeniu. Większe spadochrony mają przeważnie większą stabilność w osi czołowej (Roll na obrazku), skrócony Recovery Arc (czas i wysokość, jaką czasza potrzebuje, aby wyjść z nurkowania) i wyższy Glide Ratio.

Czasza 107 o wingloadzie 1.0 będzie dużo bardziej czuła niż czasza 170 o takim samym obciążeniu. Z tego powodu dane w tabeli są nieliniowe – sugerują wolniejsze zmniejszanie rozmiarów lżejszym skoczkom i szybsze cięższym skoczkom.

8. Podczas gdy Glide Ratio przy locie pod wiatr (Upwind Glide) jest wyższe dla spadochronów bardziej obciążonych, współczynnik ten przy locie z wiatrem (Downwind Glide) jest bardziej funkcją prędkości opadania niż prędkości wiatru. Z tego powodu, najlepszym sposobem na zwiększenie tego współczynnika podczas lotu z wiatrem, jest głębokie zahamowanie na małym spadochronie lub używanie większego spadochronu.

Tekst oryginalny:  www.bigairsportz.com/pdf/bas-sizingchart.pdf

Autor: Maja Kochanowska

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz podziękować mi, kupując symboliczną kawę. Postaw mi kawę na buycoffee.to Dziękuję :)

Dodaj komentarz