Loty w tunelu aerodynamicznym a skoki spadochronowe

tunel aerodynamiczny
tunel aerodynamiczny

Opublikowany: 27-04-2017

Obecnie praktycznie każdy z nas może poznać uczucie swobodnego spadania, czyli spadania bez żadnych ograniczeń w przestworzach. W tym celu możemy zdecydować się albo na skoki spadochronowe w tandemie, które nie wymagają żadnego przygotowania, albo na loty w tunelu aerodynamicznym. Co będzie lepsze?

Zarówno loty w tunelu aerodynamicznym, jak i skoki spadochronowe w tandemie są obecnie dostępne bez większych przeciwwskazań. Skaczą wobec tego zarówno młodsi, jak i starsi, kobiety oraz mężczyźni, osoby sprawne i niepełnosprawne. W niskiej cenie oraz bez potrzeby uczestnictwa w żadnych skomplikowanych szkoleniach czy badaniach lekarskich możemy zaznać takiego samego uczucia, które dotychczas było zarezerwowane tylko dla skoczków spadochronowych.

Swobodne spadanie, ponieważ to ono jest tutaj najważniejszym momentem, to spadanie bez otwartej czaszy spadochronu. Takie skoki są często wybierane w celu wykonania różnych podniebnych ewolucji, także tworzenia ogromnych grupowych figur podniebnych, ponadto dają najwięcej frajdy, ponieważ wtedy możemy spadać w przestworzach bez żadnych ograniczeń oraz bez ryzyka. Przez długi czas tylko skoki spadochronowe były sposobem na poznanie swobodnego spadania, ale obecnie także jest to możliwe w tunelach aerodynamicznych. Są jednak różnice.

Skoki spadochronowe to nie tylko swobodne spadanie, ale również możliwość zobaczeni świata z perspektywy ptaka. Dzięki temu, że możemy skoczyć w tandemie, nie musimy się do tego w żaden sposób przygotowywać. Najpierw bierzemy udział w krótkim szkoleniu, potem wsiadamy do samolotu i wylatujemy na wysokość 3000 lub 4000 metrów. Potem skaczemy spięciu uprzężą z tandem pilotem i miękko lądujemy na trawiastej płycie lądowiska.

W przypadku skoków spadochronowych czas swobodnego spadania wynosi od 30 sekund dla wyskoku z 3000 metrów aż do 60 sekund dla wyskoku z 4000 metrów. Cena za skok to od 550 do około 700 złotych.

Loty w tunelach aerodynamicznych nie mają już całej otoczki charakterystycznej dla skoków. Aerotunele ze względu na swoją konstrukcję pozwalają na wyniesienie człowieka w powietrze i dzięki temu efekt jest odczuwalny tak samo, jak przy swobodnym spadaniu bez otwartego spadochronu.

W tunelu spędzamy jednak więcej czasu, ponieważ standardowo są to 3 minuty – to czas samego unoszenia się w powietrzu, dlatego jest to znacznie więcej niż przy spadaniu ze spadochronem. Ponadto możemy też dowolnie wydłużać czas pobytu w tunelu i nie musimy za każdym razem ponownie wylatywać na wysokość i skakać. Cena za lot w aerotunelu to około 250 złotych.

Wobec tego zarówno loty w tunelu aerodynamicznym, jak i skoki spadochronowe mają swoje zalety i waty. Gdy chcemy przeżyć podniebną przygodę, skok spadochronowy w tandemie to idealna propozycja. Gdy z kolei szukamy tylko samego uczucia swobodnego spadania, wtedy to właśnie loty w tunelu są lepszym wyborem.

Gdy chcesz spróbować lotu w tunelu aerodynamicznym we Wrocławiu, skorzystaj z niego razem z Profly.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz