Recenzja: „Bliskie związki. 25 największych mitów”
Ostatnio aktualizowany: 24-04-2021
Bliskie relacje to temat, który dotyczy każdego z nas. Każdy z nas ma też swoje opinie na temat intymnych związków. Opieramy się na swoich doświadczeniach, intuicji, wiedzy z rozmów z rodzicami, znajomymi… Matthew D. Johnson, opiera się w swojej książce na publikacjach naukowych.
„Bliskie związki. Randkowanie, seks i małżeństwo. 25 największych mitów” to książka oparta na ponad 800 publikacjach naukowych. Podejmuje zagadnienia związane z seksem, zalotami, randkowaniem online, związkami jednopłciowymi oraz z czynnikami mającymi wpływ na powodzenie lub rozpad związku.
Pomimo tytułu sugerującego, że będziemy się rozprawiać z największymi mitami, autor nie stara się wzbudzać sensacji. Rzetelnie opisuje wyniki badań naukowych, wyjaśniając, że niektóre kwestie wcale nie są czarno-białe.
Taką kwestią są na przykład związki osób tej samej płci. Czy różnią się one od związków osób przeciwnych płci czy nie? Jakie są podobieństwa a jakie różnice? Autor wskazuje, że pomimo wielu podobieństw, w niektórych aspektach występują znaczące różnice.
Jeśli jesteś na etapie poszukiwania partnera/partnerki a szczególnie, jeżeli korzystasz z portali randkowych, ciekawe mogą być dla ciebie wyniki badań wskazujące, że tak naprawdę często nie wiemy czego szukamy u swojej „drugiej połówki” i nie jesteśmy dobrzy w przewidywaniu kto nam się spodoba a kto nie.
Autor pokazuje też, że porozumienie w związku nie zawsze zależy od tego, co intuicyjnie wydaje nam się ważne. Na przykład jak odpowiesz na pytanie, czy ważna jest umiejętność rozwiązywania problemów? Badania pokazują, że mniej ważna, niż może się wydawać. Często ważniejsza jest umiejętność zrozumienia problemu i porozmawiania o nim z empatią, nawet bez prób rozwiązywania go.
Z książki dowiesz się również, co nauka mówi o konfliktach w związkach, przemocy czy terapii małżeńskiej. Mimo że autor książki sam zajmuje się terapią par, nie próbuje przekonywać, że taka terapia zawsze pomaga. Opierając się na wynikach badań, wskazuje, że przynosi poprawę przeciętnie u 50% par.
Jeśli lubisz książki napisane ciekawym, przystępnym językiem, a jednocześnie oparte na wiedzy naukowej, to jest to jedna z takich książek! Do kupienia m.in. w księgarni PWN.
Autor: Maja Kochanowska
Może cię też zainteresować
- Czy introwertycy są autystyczni? -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Jak wyjść z nałogu? Leczenie narkomanii od podstaw -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
Dodaj komentarz