Jak pomóc osobie z depresją?

bliskość
bliskość

Opublikowany: 30-03-2020

Ostatnio aktualizowany: 03-05-2020

Depresja może pojawić się u osób w każdym wieku, także u dzieci i młodzieży. Jest to choroba, która w każdym przypadku wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ jej skutki mogą być tragiczne. Warto wiedzieć, co robić, kiedy rodzic, dziecko lub przyjaciel ma objawy depresji.

Specjalistyczna pomoc osobie z depresją

Osoba z depresją powinna zawsze znaleźć się pod opieką specjalisty – psychiatry i psychologa. W leczeniu stosuje się farmakoterapię i psychoterapię, dzięki którym zostają złagodzone objawy choroby. Niestety bardzo wielu chorych nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.

Gdy bliska osoba ma jakiekolwiek objawy depresji, warto z nią szczerze porozmawiać i zaproponować wizytę u psychologa lub psychiatry. Należy to zrobić delikatnie, ponieważ często chorzy nie chcą nawet słyszeć o takiej formie pomocy. Trzeba także zaoferować pełne wsparcie, dyskrecję i chęć towarzyszenia osobie bliskiej w poradni psychologicznej. Więcej informacji na temat specjalistycznego leczenia depresji można znaleźć na stronie https://cplwowska.pl/.

Rozmowa, bliskość i wspólna aktywność

W leczeniu depresji pomaga bliskość. Osoba chora musi mieć poczucie, że ma do kogo zwrócić się o pomoc w gorszej chwili. Warto pokazać swoje wsparcie, jednak nie należy być przy tym zbyt nachalnym. Nie można się też zniechęcać, jeżeli osoba z depresją nie odpowiada na wiadomości lub nie korzysta z zaproszeń – jednym z objawów choroby jest wycofanie się z kontaktów towarzyskich.

W rozmowie i kontaktach z osobą chorą na depresję należy wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością i empatią. Trzeba pozwolić jej powiedzieć to, co leży na duszy, nawet gdy kolejny raz jest poruszany ten sam temat. Nie pospieszać, nie rozśmieszać na siłę. Czasami chory chce po prostu pomilczeć i potrzebuje do tego bliskości innej osoby.

Warto także motywować osobę z depresją do podejmowania drobnych aktywności. Czasami wystarczy krótki spacer lub wspólne oglądanie filmu. Trzeba jednak pamiętać, że chorego nie wolno do niczego zmuszać.

Pomoc osobie w depresji – czego nie robić?

Osoby, które chcą pomóc choremu na depresję, nieświadomie mogą popełnić kilka błędów. Należą do nich:

  • bagatelizowanie problemu,
  • unikanie rozmowy o emocjach i problemach,
  • wypowiadanie zdań typu „weź się w garść” lub „inni mają gorzej”,
  • zmuszanie osoby chorej na depresję do aktywności (np. do udziału w imprezie).

Osoba, która chce pomóc, a nie wie, jak to zrobić, może skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz