Jak przekonać partnera do skorzystania z pomocy psychologa?

człowiek pisze
człowiek pisze

Opublikowany: 26-01-2023

Poradnia psychologiczna to w dalszym ciągu miejsce unikane przez mężczyzn szerokim łukiem. Mimo że choroby psychiczne dotykają w taki sam sposób mężczyzn, jak i kobiety to mężczyźni zdecydowanie rzadziej udają się do specjalisty. Nawet w przypadku poważnych zaburzeń opór przed pójściem na terapię jest bardzo duży. Warto jednak mieć na uwadze, że to właśnie mężczyźni najczęściej popełniają samobójstwa, a pomoc doświadczonego psychologa wielokrotnie mogłaby pomóc. W poniższym artykule przeanalizujemy objawy, po których wystąpieniu należy udać się do psychologa.

Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności wizyty u psychologa?

Liczba zaburzeń psychicznych jest bardzo obszerna, każde z nich może przejawiać inne objawy. Ciężko bez specjalistycznej wiedzy rozpoznać je wszystkie, ale najpopularniejsze z nich mają dość charakterystyczne objawy. Najczęściej spotykanym zaburzeniem jest depresja, która dotyka co dziesiątego mężczyznę. Zaburzenie depresyjne przejawia się objawami takimi jak:

  • brak apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • obniżony nastrój przez okres minimum pięciu tygodni,
  • wycofanie się z dotychczasowych aktywności,
  • spadek popędu seksualnego.

W wielu przypadkach depresja może być wywołana trudnymi sytuacjami życiowymi, z którymi mężczyzna nie umie sobie poradzić. Należy pamiętać, że większość mężczyzn wstydzi się swoich problemów z depresją, przez co mogą tuszować jej objawy. Szczególnie w przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji problem może być ukrywany. Często przed wizytą u psychologa mężczyźni decydują się na stosowanie Maxigra z tadalafilem, który może pomóc przy problemach z erekcją. 

Czemu mężczyźni unikają wizyt u psychologa?

Problem z wizytą u psychologa, który ma większość mężczyzn, odpowiada za wiele czynników społecznych. Panuje szkodliwy stereotyp mówiący, że mężczyźni powinni radzić sobie z problemami. Jest to poważny błąd, ponieważ w przypadku zaburzeń psychicznych pomoc specjalisty jest konieczna. Psychologowie również muszą walczyć ze stereotypami, ponieważ nadal osoba decydująca się na wizytę u psychologa jest postrzegana w negatywnym świetle. Dodatkowo mężczyźni najczęściej są obarczeni presją spowodowaną utrzymaniem rodziny i ich rolą w społeczeństwie. Niestety, ale połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że tylko nieliczni mężczyźni decydują się na pomoc psychologa w momencie wystąpienia niepokojących objawów. 

Jak przekonać mężczyznę do skorzystania z pomocy specjalisty?

Przekonanie mężczyzny do skorzystania z pomocy psychologa bądź terapeuty, mimo że jest trudne, nie jest niemożliwe. Najważniejsze jest przedstawienie skali problemu, i uświadomienie, że bez pomocy psychologa niepokojące objawy nie ustąpią. Należy również uświadomić mężczyznę, że wizyta u psychologa to nic wstydliwego i nie należy się jej obawiać. Pełne wsparcie ze strony osób najbliższych w połączeniu z racjonalnym przedstawieniem problemu może pomóc przekonać mężczyznę do skorzystania z usług specjalisty. Nie wolno jednak zmuszać mężczyzny do podjęcia takich kroków, może skończyć się to zamknięciem w sobie i pogorszyć całą sytuację.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz