Neurolog. Kiedy należy skorzystać z pomocy tego specjalisty?

lekarz
lekarz

Opublikowany: 02-05-2022

Neurolog – czy wiesz czym naprawdę się zajmuje i kiedy może Ci pomóc? Wielu pacjentów jedynie pobieżnie kojarzy tę specjalizację, a zakres problemów stanowiących specjalizację tego lekarza jest dużo szerszy niż może się wydawać. Mówiąc najogólniej są to kwestie związane z działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Dla tych, którzy mają jedynie pobieżną orientację takie stwierdzenie może brzmieć mocno enigmatycznie. Jakie choroby to oznacza? 

Choroby ośrodkowego układu nerwowego 

Można śmiało powiedzieć, że układ nerwowy jest centrum dowodzenia całego ciała. Zarówno mózg, jak i sieć stworzona z nerwów obwodowych sprawia, że ruszamy się, myślimy oraz wykonujemy wszelkie fizjologiczne czynności. Jakiekolwiek zaburzenia w jego czynnościach będą zatem w obrębie zainteresowania specjalisty, jakim jest neurolog. Choroby układu nerwowego mogą mieć związek z toczącą się w organizmie problemom, jak również z procesami neurodegeneracyjnymi. Zaburzone zostają wtedy fizjologiczne czynności układu nerwowego i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jakie są najpopularniejsze choroby, które leczy neurolog

  • Udary mózgu – stan związany z niedokrwieniem lub wydostaniem się krwi z pękniętych tętnic lub innych struktury do jamy czaszkowo-mózgowej. W wyniku tego niepożądanego procesu zostają zaburzone funkcje poszczególnych układów. 
  • Zmiany nowotworowe zlokalizowane z mózgu lub w obrębie nerwów obwodowych. 
  • Wszelkie urazy takie jak wstrząśnienia mózgu, mechaniczne uszkodzenia, stany po wypadkach komunikacyjnych. 
  • Stwardnienie rozsiane – przewlekła, zapalna demielizacyjna choroba układu nerwowego. Dochodzi w niej do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Szczyt zachorowań dotyczy grupy młodych dorosłych. Jest to schorzenie nieuleczalne. Neurolog prowadzący pacjenta wdraża odpowiednie leczenie łagodzące przykre objawy. 
  • Stwardnienie zanikowe boczne – schorzenie należące do grupy neurodegeneracyjnych. W wyniku choroby niszczone są poszczególne strefy rdzenia kręgowego oraz nerwów. Chory ma problemy z samodzielnym poruszaniem, a finalnie także z takimi funkcjami życiowymi jak oddychanie, jedzenie, wydalanie. 
  • Choroba Alzheimera – postępująca choroba układu nerwowego związane z funkcjami pamięci oraz coraz szerszym otępieniem. Zapadają na nią osoby starsze. Niestety, ale także jest nieuleczalna. 
  • Choroba Parkinsona – choroba układu pozapiramidowego objawiająca się charakterystycznym, mimowolnym drżeniem kończyn. Objawy tego stanu leczy neurolog aplikujący odpowiednie dawki leków łagodzące ten stan. 
  • Zapalenie mózgu oraz inne schorzenia powstające przez zakażenie się wirusami lub bakteriami. Także zapalenie opon mózgowo rdzeniowych. 
  • Przewlekłe bóle głowy, w tym migrena. 
  • Zaburzenia koordynacji ruchowej o nieznanym pochodzeniu. 

W każdym z tym przypadków neurolog przeprowadzi szczegółowe badanie oraz na podstawie występujących objawów postawi odpowiednią diagnozę. Wdrożone leczenie będzie miało za zadanie albo całkowite wyleczenie albo łagodzenie przykrych objawów, jeśli mamy do czynienia z nieuleczalną chorobą. 

Neurolog Promente Bydgoszcz

Centrum medyczne o specjalizacji leczenia chorób neurologicznych. Jakie badania mogą być w nim wykonane? 

Badanie neurologiczne zawsze zaczyna się od dokładnego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Wiele objawów może być bardzo subtelnych, szczególnie jeśli choroba znajduje się w początkowym stadium. Dobry neurolog potrafi przeprowadzić wywiad lekarski pozwalający odróżnić występujące objawy od innych schorzeń różnicując sygnały dawane przez organizm. Lekarz może pytać o zaburzenia świadomości, problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia widzenia, drgawki, problemy ze snem. Dalszym etapem będzie już właściwe badanie fizykalne. Neurolog z pewnością sprawdzi:

  • sztywność mięśni karku, która może wskazywać na wiele neurologicznych problemów,
  • napięcie mięśniowe poszczególnych części ciała,
  • ruchomość kończyn górnych i dolnych,
  • odruchy ścięgniste,
  • odruchy powierzchniowe,
  • badanie czucia, które polega na sprawdzeniu, czy pacjent czuje dotyk, temperaturę oraz właściwie interpretuje inne doznania. 

Jeśli na tej podstawie nie uda się postawić jednoznacznej diagnozy mogą zostać zlecone inne szczegółowe badania. Najważniejsze z nich to rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Obrazowanie za pomocą tych technologii pozwala na szczegółowy ogląd wszelkich struktur w obrębie mózgu oraz nerwów obwodowych. Pozwala dostrzec ogniska chorobowe i wszelkie postępujące procesy degeneracyjne. 

Lekarz neurolog, który rozpozna chorobę w jej początkowy stadium może wdrożyć leczenie przywracające na długi czas sprawność pacjenta i pozwalające mu na samodzielne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Specjalista zajmujący się szczegółową diagnostyką nawet jeśli nie będzie w stanie wyleczyć pacjenta może poprawić jego jakość życia. Niestety, ale duża część chorób neurologicznych jest nieuleczalna. Na szczęście postęp medycyny jest w tym zakresie bardzo duży, więc być może za kilka lat będziemy w stanie sobie z tym poradzić. 

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz