Nurt CBT jedną z najskuteczniejszych form terapii

psychoterapia
psychoterapia

Opublikowany: 20-10-2023

Czy wizyta u psychologa zawsze musi być związana z występowaniem poważnych problemów psychicznych? To pytanie zadaje sobie wielu z nas i jest to najczęściej spowodowane wciąż jednak widoczną stygmatyzacją społeczną, która sprawia, że psychoterapia jest odbierana jako forma leczenia tylko tych skrajnych, najbardziej złożonych form zaburzeń.

Nic bardziej błędnego! Psychoterapia nie tylko doskonale sprawdzi się w leczeniu najpoważniejszych przypadłości, ale dodatkowo pogłębi naszą samoświadomość, pomoże odkryć i usprawnić mechanizmy zachowań oraz lepiej zrozumieć relacje jakie towarzyszą nam każdego dnia. Dzięki niej podniesiemy jakość swojego życia i odkryjemy nowe, nieznane nam wcześniej siły, które do tej pory pozostawały w uśpieniu. Spróbujmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Jakie nurty psychoterapii wyróżniamy?

Do czterech głównych i jednocześnie obecnie najpopularniejszych rodzajów psychoterapii należą:

 • nurt psychoanalityczny
 • nurt psychodynamiczny
 • nurt poznawczo-behawioralny (CBT)
 • nurt systemowy

Pomimo faktu, że nie da się jednoznacznie określić, który z wyżej wymienionych posiada największą i udokumentowaną skuteczność, zdecydowanie najlepiej zbadanym i poznanym z nich jest nurt CBT, czyli forma terapii poznawczo-behawioralnej, której dodatkową zaletą jest stosunkowo łatwa adaptacja do cieszącego się dzisiaj dużą popularnością środowiska psychoterapii online.

Jak zdefiniować terapię CBT?

Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioural therapy) to inaczej terapia krótkoterminowa w trakcie której pracuje się głównie nad problemami dnia codziennego.

Po opracowania celu terapii przez terapeutę i pacjenta, w ramach ustrukturyzowanego planu, psychoterapeuta stara się znaleźć dla pacjenta rozwiązanie, które pozwoli mu na zmianę jego sposobu myślenia oraz odbioru otaczającej go rzeczywistości.

Powodzenie terapii w bardzo dużej mierze zależeć będzie tutaj od umiejętności i wiedzy samego terapeuty, dlatego niezwykle istotnym jest, aby jego poszukiwania przeprowadzić w możliwie wyczerpujący sposób i zawsze w oparciu o tylko zweryfikowane, w pełni transparentne dane.

Niewątpliwie w realizacji tego celu pomocne będą serwisy internetowe zrzeszające certyfikowanych terapeutów takie jak trzymsie.pl, który będąc na rynku usług psychoterapii online od samego początku powstania tego zjawiska, stawia na współpracę z najlepszymi i certyfikowanymi specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego.

Z jakimi zaburzeniami możemy się uporać dzięki zastosowaniu terapii CBT?

Istnieje bardzo wiele zaburzeń oraz rozmaitych sytuacji kryzysowych, które można zwalczyć dzięki zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej. Do tych najczęściej występujących i podejmowanych w leczenia dla tego nurtu należą:

 • depresja
 • bezsenność
 • uzależnienia
 • zaburzenia lękowe
 • konflikty w pracy
 • natłok myśli
 • żałoba
 • fobie
 • zespół stresu pourazowego (PTSD)
 • schizofrenia

Wymienione wyżej problemy pokazują jak elastyczną formą terapii jest nurt CBT, który z powodzeniem możemy stosować zarówno w celu poprawy naszego ogólnego dobrostanu jak i w zwalczaniu poważnych chorób psychicznych.

W jakiej sytuacji należy rozważyć pomoc psychoterapeuty?

Istnieje szereg symptomów, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę i tym samym skierować nas do gabinetu specjalisty, dlatego jeśli tylko odczuwamy wyraźne obawy o nasze zdrowie psychiczne, zdecydowanie powinniśmy udać się na wstępną konsultację z psychologiem, który zapewniając atmosferę bezpieczeństwa i zaufania, cierpliwie nas wysłucha i nakreśli dalszy plan działań zmierzający do rozwiązania naszych problemów.

Warto pamiętać, że dobrze prowadzona psychoterapia, podniesie nie tylko nasz komfort psychiczny, ale i jednocześnie pomoże utrzymać właściwą kondycję fizyczną, gdyż wspomniane dziedziny zdrowia są ze sobą nierozerwalnie złączone.

Nie bójmy się, aby stanąć naprzeciw swoich problemów i korzystać z rozwoju technologii, dzięki której uzyskamy pomoc psychoterapeuty w bardzo wygodnym dla nas formacie online, nie wychodząc z domu.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz