Recenzja: „Co nas drażni, co nas wkurza”

co nas drażni co nas wkurza okładka
co nas drażni co nas wkurza okładka

Opublikowany: 25-06-2017

Każdego z nas coś irytuje. Ale dlaczego akurat te, a nie inne rzeczy? O tym, w książce Joe Palca i Flory Lichtman „Co nas drażni, co nas wkurza”.

Przysłuchiwanie się rozmowie telefonicznej w pociągu czy autobusie to jedna z sytuacji, która wywołuje rozdrażnienie u wielu osób. Dlaczego jest to tak irytujące i dlaczego często nie potrafimy „wyłączyć się” i nie słuchać takiej rozmowy?

Dlaczego irytują nas latające muchy? Dlaczego wydzielina skunksa jest tak odrzucająca? Dlaczego Francuzów drażni język angielski? Jak odbierają świat osoby ze słuchem absolutnym i dlaczego zwyczajne, codzienne dźwięki mogą być dla nich tak irytujące?

Autorzy książki starają się odpowiedzieć na te i inne pytania, przedstawiając wyniki badań z różnych dziedzin, takich jak psychologia, neurobiologia, akustyka czy chemia. Wyjaśniają hipotezy tłumaczące wyjątkową awersję do odgłosu zgrzytu paznokci po tablicy, zaskakujące umiłowanie wielu ludzi do bardzo ostrych potraw, piszą o tym, jak kultura i wychowanie może wpływać na doświadczanie irytacji.

Wszystko opisane jest prostym językiem, jak dla mnie miejscami nawet zbyt prostym. Sporo jest też treści pobocznych, które mają zainteresować czy rozbawić czytelnika, a nie są tylko suchym opisem badań naukowych. Nie powiem, że to źle, bo dzięki temu na pewno dla wielu osób książka będzie ciekawsza, ale ja osobiście akurat wolę treściwe, suche opisy :) Dużą zaletą książki jest jej interdyscyplinarność. Po przeczytaniu jej opisu, spodziewałam się, że będzie się odnosić głównie do psychologii ewolucyjnej, podczas gdy autorzy podejmują się też takich tematów, jak fizyka dźwięku, która była mi zupełnie obca.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa PWN. Polecam osobom, które lubią lekkie, popularnonaukowe lektury :)

Autor: Maja Kochanowska

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.