Skok w tandemie – ekstremalna przygoda dla każdego

skok tandemowy
skok tandemowy

Opublikowany: 30-01-2017

Wyobraź sobie, że świat leży u Twych stóp i patrzysz na niego z wysokości kilku tysięcy metrów. Czujesz bezgraniczną wolność, a poziomu adrenaliny nie da się opisać. To wszystko może się urzeczywistnić.

Co to jest?

Skok tandemowy to rodzaj skoku ze spadochronem, w którym udział bierze instruktor i pasażer. Doświadczony tandem pilot, który na swoim koncie ma kilka tysięcy wykonanych skoków dba zarówno o bezpieczeństwo, jak i dobrą atmosferę w trakcie całego wydarzenia. Pasażer, czyli osoba, która zdecydowała się na skok przechodzi krótkie szkolenie – instruktor dopasowuje kombinezon oraz uprząż, a także tłumaczy zasady bezpieczeństwa i opowiada o tym, co będzie się działo w trakcie poszczególnych etapów. Następnie uczestnicy idą do samolotu, gdzie na odpowiedniej wysokości tandem pilot sprawdza jeszcze raz wszystkie zabezpieczenia, przypina do siebie uprząż, w którą ubrany jest pasażer i dochodzi do najbardziej wyczekiwanego momentu.

skok spadochronowy wyjście z samolotu

Po wyskoku z samolotu zaczyna się etap zwany swobodnym spadaniem, czyli czas lotu bez otwarcia spadochronu. Tandem spada z prędkością ponad 200km/h, a poziom adrenaliny osiąga punkt kulminacyjny. Po otwarciu przez instruktora spadochronu pasażer ma możliwość jeszcze przez kilka minut podziwiać piękne widoki, szybując na czaszy i ciesząc się wolnością, aż w końcu ląduje miękko na ziemi.

Czy to jest bezpieczne?

Zapewnienie bezpieczeństwa jest priorytetem. Ogromną wagę przykłada się do przygotowania tandem pilotów, wyboru najlepszej jakości sprzętu oraz wygodnego i bezpiecznego samolotu. Uzyskanie uprawnień instruktora nie jest łatwe – skoczek musi mieć odbyte przynajmniej 1000 skoków samodzielnych, przejść badania lekarskie oraz odpowiednie szkolenie. Spadochron, który tandem pilot ma na swoich plecach składa się z czaszy głównej i zapasowej (wyposażonej dodatkowo w automat, który w razie problemów samoczynnie ją otwiera). Całość jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. O wszystko dba instruktor, a jedynym zadaniem pasażera jest czerpanie radości.

skok spadochronowy w tandemie

Gdzie i za ile można skoczyć?

Jest bardzo wiele szkół spadochronowych oferujących skoki tandemowe. Obecnie największą w Polsce jest firma Skydive.pl, która swoją siedzibę ma na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem. W ofercie znaleźć można skok z 3000 metrów (koszt to 550 zł) lub 4000 metrów (700 zł). W pierwszej opcji jest 30 sekund swobodnego spadania, a w drugiej aż dwa razy więcej (cała minuta podniebnego szaleństwa)! Warto obserwować stronę internetową, na której często pojawiają się atrakcyjne zniżki i promocje – www.skydive.pl.

Chcesz mieć pamiątkę?

Kiedy tandem spada z oszałamiającą prędkością ponad 200 km/h, w żyłach płyną tylko hormony szczęścia i adrenalina, chciałoby się zatrzymać czas i zapamiętać te chwile na zawsze. Nic prostszego – po to jest opcja nagrywania. Do każdego skoku istnieje możliwość dokupienia filmowania ze zdjęciami (250zł). Profesjonalny kamerzysta nagrywa szkolenie, lot samolotem, swobodne spadanie i lądowanie. Film i zdjęcia w HD odbieramy już około 30 minut po skoku.

W najnowszej ofercie Skydive.pl dostępne jest też filmowanie kamerą GoPro, znajdującą się na ręku instruktora. Taki film obejmuje dodatkowo szybowanie na otwartej czaszy – idealny pomysł na ekstremalne selfie. Nagrywanie w dowolnej formie będzie nieocenioną pamiątką, która poprawi humor w każdy szary dzień.

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz