Czy pomoc psychologa to nadal wstydliwy temat?

zmartwiona kobieta
zmartwiona kobieta

Opublikowany: 09-01-2020

W dzisiejszych czasach już praktycznie nikt nie odważy się podważyć znaczenia uczestnictwa w terapii. Okazuje się jednak, że niektórzy wciąż mają wątpliwości co do tego, by pójść do psychologa i „opowiadać obcej osobie o swoich problemach”. Jesteś jedną z tych osób? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego pomoc psychologa absolutnie nie powinna być powodem do wstydu.

Psycholog – fachowa wiedza, po którą warto sięgnąć

Pomyśl o tym w ten sposób: jeździsz samochodem i nagle słyszysz dziwny hałas. Na początku ignorujesz to i masz nadzieję, że zniknie, ale z czasem hałas zaczyna być coraz głośniejszy i wkrótce zdajesz sobie sprawę, że musisz naprawić wszystko, co jest nie tak.

Czy spróbowałbyś samodzielnie naprawić samochód, mimo że nie masz przeszkolenia ani doświadczenia w naprawie samochodu? A może oddasz go mechanikowi z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą i poprosisz go o naprawę? Większość z nas zabiera samochód do mechanika, ten naprawia, co trzeba i można kontynuować jazdę.

Tutaj warto zdobyć się na chwilę refleksję i spróbować odpowiedzieć na poniższe pytania: 

  • Dlaczego ufamy mechanikowi w naszym samochodzie, kontrahentowi przy naprawach domów lub lekarzowi, gdy jesteśmy ranni lub chorzy, ale trudno nam zaufać terapeucie?
  • Dlaczego niektórzy z nas unikają profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia?
  • Dlaczego mówienie o swoich emocjach jest przez niektórych postrzegane jako coś, czym nie powinno dzielić się z innymi?

Każdy psycholog to potwierdzi: zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne i oba są ze sobą ściśle powiązane. Wiele osób w pewnym momencie swojego życia będzie miało problemy ze zdrowiem psychicznym, u sporej grupy zostanie zdiagnozowana choroba psychiczna. Niestety, Ci ludzie mogą nigdy nie uzyskać pomocy, jaka jest im potrzebna, bowiem mogą być zniechęceni do kontaktowania się z profesjonalistami, takimi jak http://twojpsychologzoliborz.pl/ z powodu nieporozumień i piętnowania, które istnieją wokół terapii i zdrowia psychicznego.

Potrzebujesz pomocy psychologa? Nie wstydź się!

Nie jesteś sam w swoich zmaganiach, tak jak nie jesteś sam w przezwyciężaniu ich i ważne jest, aby rozpoznać piętno otaczające psychoterapię i leczenie. Jest zbyt dużo nieporozumień dotyczących leczenia zdrowia psychicznego, a jednym z nich jest to, że przejście na terapię rzekomo wskazuje na słabość lub niestabilność. Tak nie jest! Przyznanie, że potrzebujesz pomocy, nie zawsze jest łatwe, ale czasami wszyscy potrzebują pomocy, a sięganie po nią jest odważnym i silnym działaniem!>

Autor: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz