Terapia dla par – kiedy warto się na nią zgłosić i czy jest skuteczna?

żona i mąż podczas terapii
żona i mąż podczas terapii

Opublikowany: 09-04-2020

Ostatnio aktualizowany: 03-05-2020

Pojawienie się trudności w związku to bardzo trudny moment dla partnerów. Zwykle świetnym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii dla par. W ten sposób można nie tylko rozwiązać swoje problemy, ale także zadbać o uczucia i emocje względem drugiej osoby.

Kiedy rozpocząć terapię dla par?

Praktycznie w każdym związku pojawiają się problemy, trudności i kryzysy. Partnerzy nie zawsze są w stanie poradzić sobie z problemami samodzielnie i wtedy mogą zdecydować się na terapię dla par. Nadrzędnym celem takiej terapii jest rozwiązanie trudności w związku, a także przebudowanie relacji między dwiema osobami. Wśród najważniejszych przyczyn, dla których warto rozpocząć terapię małżeńską, można wyróżnić:

  • przemoc, agresja, narastanie złości i kłótni między partnerami,
  • brak wspólnej wizji przyszłości,
  • kłopoty wychowawcze z dziećmi,
  • zdrady i kłamstwa u jednego lub obojga partnerów,
  • narastanie negatywnych emocji lub obojętności względem siebie,
  • problemy seksualne,
  • pojawienie się myśli o rozstaniu, rozwodzie lub separacji.

Warto pamiętać o tym, że praca ze specjalistą sprawia, że partnerzy mogą w zupełnie inny sposób spojrzeć na swój związek, a także zyskać obiektywną perspektywę i dystans. Psychoterapeuta pomaga w nauce empatii, pozytywnych emocji i zrozumienia drugiej osoby. Terapia dla par to bardzo dobre rozwiązanie w wielu różnych sytuacjach, nie tylko kryzysowych. Czasami drobne trudności nawarstwiają się i sprawiają, że związek nie funkcjonuje odpowiednio, dlatego w takim przypadku także warto skorzystać z pomocy psychologa. 

Jakie są główne cele terapii dla par?

Cele terapii małżeńskiej ustalane są zawsze indywidualnie, ponieważ zależą od konkretnego problemu. Można jednak wyróżnić kilka głównych celów oddziaływania psychoterapeutycznego na partnerów:

  • uzyskanie wglądu, czyli możliwości zrozumienia postaw, zachowań, opinii i emocji obojga partnerów,
  • przepracowanie własnych emocji,
  • pojawienie się zmiany wewnętrznej, która będzie prowadzić do dojrzałych kontaktów między partnerami,
  • uzyskanie niezależności partnerów,
  • ułatwienie wyrażania własnych myśli i opinii,
  • zwiększenie harmonii w związku,
  • zmniejszenie lęku. 

Bardzo ważnym celem terapii dla par jest także usprawnienie komunikacji i zadbanie o to, aby partnerzy potrafili efektywnie się ze sobą porozumiewać i wyrażać swoje opinie. 

Czy terapia dla par jest skuteczna?

Terapia dla par uznawana jest za skuteczną formę oddziaływania, która przynosi dobre efekty. Zgodnie z badaniami psychologicznymi efektywność psychoterapii małżeńskiej waha się od 60% do 80% i zależy od motywacji wewnętrznej partnerów, rodzaju psychoterapii, a także typu problemów w związku. Warto także zaznaczyć, że zwykle nawet 95% osób po terapii jest zadowolonych z jej efektów. Dodatkowo, zgodnie z wynikami analiz badaczy, terapia dla par zmniejsza częstotliwość podejmowanych decyzji o rozstaniu lub rozwodzie. Warto pamiętać o tym, że psychoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy decyzja o jej rozpoczęciu oraz kontynuowaniu spotkań zależy od obojga partnerów, a nie tylko od jednej osoby. Oznacza to, że ogromne znaczenie ma motywacja i chęć dążenia do zmian. Wśród najważniejszych efektów psychoterapii dla par można wyróżnić lepszą komunikację między partnerami, wzrost empatii oraz pozytywnych uczuć względem siebie, a także zmniejszenie się ilości konfliktów i kłótni. Terapia dla par jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać. 

Autor: artykuł sponsorowany

Komentarze

  • Julita pisze:

    Wspólnie z partnerem udaliśmy się na terapię dla par do MindConcept we Wrocławiu, ponieważ czuliśmy, że nie potrafimy poradzić sobie z problemami, które coraz bardziej nas dzieliły. Terapia pomogła, nauczyliśmy się ze sobą komunikować.

  • Dagmara pisze:

    W naszym małżeństwie też w pewnym momencie mieliśmy kryzys. Ja uważałam, że wszystko jest na mojej głowie, a mój mąż, że non stop czegoś od niego chce. W końcu zdecydowaliśmy się poprosić o pomoc. My jesteśmy akurat z Warszawy, więc poszliśmy do poradni Psychologgia na Chmielnej. Początek był pewnie standardowy. Ciągłe obwinianie siebie nawzajem. Na szczęście trafiliśmy na świetną terapeutkę. Już na samym początku wytłumaczyła nam, że terapia to przede wszystkim praca nad sobą i próby jak najlepszego zrozumienia siebie nawzajem. Warto było skorzystać z pomocy, kogoś, kto jest tak kompetentny i pomaga na problemy spojrzeć z innej perspektywy.

Dodaj komentarz