Ilu najlepiej mieć znajomych na Facebooku?

smartfon z facebookiem
smartfon z facebookiem

Opublikowany: 10-12-2012

Ostatnio aktualizowany: 30-04-2020

100? 500? 1000? Ilu mieć znajomych, żeby być jak najlepiej ocenianym przez innych? Odpowiadają na to nurtujące pytanie badania naukowców z Michigan State University. Badacze postanowili zrewidować wyniki badania Kleck i in (2007), z których wynikło, że im więcej znajomych na Facebooku, tym lepiej.

Kleck ze współpracownikami prezentowali badanym profile posiadające 15, 82 i 261 znajomych i prosili badanych o ocenę użytkowników Facebooka na kilku wymiarach: popularność, uprzejmość, atrakcyjność fizyczna i pewność siebie. Okazało się, że użytkownicy z dużą liczbą znajomych (261) byli oceniani lepiej, niż użytkownicy z małą liczbą znajomych (15 i 82). Badanie to miało jednak jedną wadę ? nie brało pod uwagę większych liczebności. Średnia liczba znajomych na Facebooku według jednych badań wynosi 246, a według innych 272, a więc jest znacznie wyższa niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt.

Tom Tong i in. (2008) z Uniwersytetu Stanu Michigan postanowili tą lukę w badaniu zapełnić. Zaprosili do badania 132 użytkowników Facebooka i prezentowali każdemu z nich jeden profil. Wszystkie profile były takie same, z wyjątkiem liczby znajomych: 102, 302, 502, 702 lub 902. Badani mieli za zadanie ocenić atrakcyjność fizyczną i społeczną oraz ekstrawersję prezentowanego użytkownika Facebooka. Wyniki przedstawiam w tabelce:

Liczba znajomych Atrakcyjność społeczna Atrakcyjność fizyczna Ekstrawersja n

102

4.05

3.50

3.56

24

302

4.77

3.88

3.48

33

502

4.38

3.81

4.40

26

702

4.22

3.73

3.95

30

902

4.12

3.50

3.86

21

Jak widać, jako najładniejsi i najfajniejsi byli postrzegani użytkownicy z 302 znajomymi. Im wyższa liczba znajomych, tym atrakcyjność w oczach innych jest mniejsza. Być może dlatego, że posiadanie bardzo dużej liczby znajomych sugeruje, że taka osoba nic nie robi, a jedynie siedzi na Facebooku i zbiera ?znajomych?. Ale widać jednocześnie, że z dwojga złego, lepiej mieć bardzo wielu znajomych, niż niewielu. Pod względem atrakcyjności społecznej najgorzej zostali ocenieni użytkownicy posiadający 102 znajomych, a pod względem atrakcyjności fizycznej byli oni na równi z tymi, którzy mają ich 902. Badania pokazują, że również to, jak ludzie postrzegają poziom ekstrawersji zależy od liczby znajomych, jaką posiadamy na Facebooku. Jako najbardziej ekstrawertyczni zostali ocenieni użytkownicy z 502 znajomymi. Przy wyższej liczbie znajomych, ekstrawersja już jest postrzegana jako niższa, być może z tego samego powodu, z jakiego niżej jest postrzegana atrakcyjność. Nie wierzymy, że ktoś faktycznie może mieć tylu znajomych i przypuszczamy, że na Facebooku ma ich tak dużo, ponieważ spędza przed komputerem całe dnie.

Ok ? czyli wiesz już, czy powinieneś znajomych na Facebooku powyrzucać, czy pododawać, ale warto jeszcze wiedzieć, że znaczenie ma także, jakich masz znajomych. A ściślej ? co znajomi piszą na Twojej tablicy. Jak pokazują badania Walther i in. (2008), posty znajomych nawiązujące do towarzyskich i przyjacielskich zachowań właściciela profilu sprawiają, że jest on postrzegany jako bardziej atrakcyjny i godny zaufania, natomiast wskazujące na to, że pije nadmierne ilości alkoholu i często flirtuje, wpływają na postrzeganie jego osoby negatywnie. Badania dowodzą też, że atrakcyjność fizyczna znajomych wpływa na postrzeganie atrakcyjności fizycznej właściciela profilu. Czyli jeśli chcesz być uważany za ładnego, poproś ładnych znajomych, aby udzielali się na Twojej tablicy :)

To teraz już wiesz nie tylko ilu znajomych wyrzucić albo dodać, ale również jakich ;)

Bibliografia:

Stephanie Tom Tong, Brandon Van Der Heide, Lindsey Langwell, Joseph B. Walther (2008). Too Much of a Good Thing? The Relationship Between Number of Friends and Interpersonal Impressions on Facebook. Journal of Computer-Mediated Communication, 13(3), 531-549. (tekst na wiley.com)

Autor: Maja Kochanowska

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz podziękować mi, kupując symboliczną kawę. Postaw mi kawę na buycoffee.to Dziękuję :)

Komentarze

  • Kolorowy pisze:

    Istotną kwestią wyadaje się byc to, że te wyniki odnoszą wyłącznie się do ludzi używających i tym samym pozytywnie nastawionych (?) do portalu Facebook. Dla części społeczeństwa samo posiadanie konta na facebooku może być postrzegane negatywnie.

Dodaj komentarz