Kiedy iść do psychologa? Zobacz, które objawy mogą być niepokojące i kiedy warto podjąć psychoterapię online
Wielu z nas ma tendencję do bagatelizowania swoich nieprzyjemnych stanów. Abstrahując od występowania zaburzeń emocjonalnych i psychopatii, każdemu raz na jakiś czas zdarza się zaliczyć dołek emocjonalny.
Jeśli jednak zaliczasz takie spadki nastroju często, nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami i pewne schematy powtarzają się, to może to być wskazówka, że potrzebujesz pomocy. W przestrzeni publicznej coraz częściej mówi się o skuteczności psychoterapii online. Psychoterapia prowadzona przez psychologa online jest tak samo skuteczna, jak spotkania w gabinecie. Bez względu na rodzaj rozmowy, najważniejsze jednak jest, byś uzyskał pomoc i rozwiązał swoje problemy. Zobacz, kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej.
Temat stanu zdrowia psychicznego w kontekście higieny psychicznej
Pomiędzy zaburzeniami osobowości a chwilowymi problemami związanymi z zachwianiem równowagi psychicznej, jest spora różnica. Wiele osób zapomina, że w zakresie zdrowia psychicznego potrzebna jest pewnego rodzaju higiena, bez której trudno zachować balans i poczucie bezpieczeństwa w codziennym życiu.
To, czy należy udać się do psychologa, czy nie zależy od kilku czynników. O ile konsultacja psychologiczna online może okazać się pomocna przy potencjalnym konflikcie wewnętrznym, to należy pamiętać, aby każdego dnia robić dla siebie coś, co będzie zapewniało nam komfort psychiczny, a co za tym idzie, będzie miało charakter relaksacyjny i równoważny.
Kiedy należy udać się do psychologa?
Psychoterapia online, czy też zwykła psychoterapia ambulatoryjna to skuteczny sposób, by nauczyć się codziennej higieny psychicznej, ale przede wszystkim, by rozwiązać swoje problemy.
Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy, jeśli:
- masz myśli samobójcze;
- odczuwasz realne zagrożenie w miejscach publicznych;
- cierpisz z powodu zaburzeń odżywiania;
- masz trudności ze snem;
- odczuwasz stany lękowe;
- jeśli od dłuższego czasu nie radzisz sobie z własnymi emocjami;
- jeśli w codziennym życiu dużo płaczesz i wpadasz w kiepski nastrój.
Najczęstsze sposoby radzenia sobie z problemami na własną rękę
Wiele osób nie chce udać się do psychologa, twierdząc, że poradzą sobie z problemami. Tymczasem odpowiednie leczenie nawet na psychoterapii online przynosi pozytywne efekty i polepsza komfort życia danej osoby.
Nieleczone objawy zaburzeń emocjonalnych mogą prowadzić do głębszych problemów i zaburzeń osobowości. Zobacz, jakie powszechne rady można spotkać w internecie oraz jak poszczególne osoby radzą sobie w najbardziej popularnymi objawami kłopotów wewnętrznych.
Czy można sobie samemu poradzić z zaburzeniami odżywiania?
Zaburzeniami odżywiania cechują się osoby skonfliktowane wewnętrznie, zwłaszcza takie, u których podłoże emocjonalne to problemy wynikające z wieku dziecięcego. Do zaburzeń odżywiania dochodzi często w wyniku braku akceptacji i wsparcia ze strony rodziców. Kiedy dziecko doświadcza przemocy w rodzinie, w szkole lub w pracy.
Kiedy iść do psychologa? Niezauważone w porę zaburzenia odżywiania prowadzić mogą do anoreksji lub otyłości. Psychoterapię indywidualną należy rozpocząć zawsze wtedy, gdy czujesz, że robisz wszystko, a nie możesz schudnąć, bo ciągle zajadasz lub się głodzisz. Psycholog online chętnie pomoże Ci rozwiązać problemu już podczas konsultacji psychologicznej.
Strata bliskiej osoby
O ile w terapii własnej można mówić o rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych, to czasem nie radzimy sobie tak zwyczajnie ze stratą bliskiej osoby.
Z pomocy psychologicznej online warto skorzystać zawsze, gdy czujesz, że odejście osoby bliskiej przerasta Cię, a czarne myśli towarzyszą Ci od dłuższego czasu. Zdrowie psychiczne jest najważniejsze, strata bliskich może poważnie nadszarpnąć równowagę, dlatego, zanim poszukasz domorosłych sposobów na radzenie sobie ze stratą, po prostu skontaktuj się ze specjalistą. Nie jest potrzebne skierowanie.
Rozwód
Rozwód to kolejne trudne wydarzenie, ciężkie do zniesienia dla zdrowia psychicznego. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą może być okupowane trudnościami ze względu na wydźwięk emocjonalny, jaki towarzyszy tego typu sytuacjom, jednak psychoterapia online jest bardzo skuteczna i pomaga przezwyciężyć trudności.
Problemy z dziećmi
Z pomocy psychologa korzystają także rodzice, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi. Psycholog online prowadzi sesje, które mają charakter edukacyjny i pomagają na bieżąco rozwiązać piętrzące się konflikty.
Psychoterapeuta wykonuje wywiad, a mając wgląd w to, co się dzieje na sesji z psychologiem online, dokonuje analizy i podsuwa ciekawe wnioski. Z pomocy psychoterapeuty warto także korzystać z tego powodu, że pracując wspólnie z dziećmi, otrzymacie dużo ćwiczeń, które rozbudują Waszą bliskość i polepszą relacje.
Czy psycholog online jest skuteczny?
W kontekście psychoterapii zwłaszcza w pandemii ważnych aspektem życia społecznego stał się dostęp do usług online. W dość przyśpieszonym tempie musieliśmy zmierzyć się z nową rzeczywistością, a w tym odpowiedzią na pytanie, czy psychoterapia online działa.
Jak wygląda psychoterapia online?
By skorzystać z pomocy specjalisty online potrzeba dużo mniej zaangażowania fizycznego. To był pierwszy aspekt, który przypadł pacjentom do gustu. Oczywiście kontakt online z psychologiem upośledza nieco odbiór pacjenta, nie mniej, jak pokazała praktyka, psychoterapia online jest skuteczna w takim samym stopniu, jak terapia ambulatoryjna.
Po umówieniu się na wizytę do psychoterapeuty z góry umówisz się na rodzaj kontaktu. Z reguły jest to rozmowa przeprowadzona na żywo poprzez któryś z dostępnych programów typu Whats App, Messenger lub Skype. Cała wizyta przebiega dokładnie tak samo, jak wizyta online u lekarza. Psychoterapeuta omawia Twoją sytuację, skupiacie się na rozmowie dotyczącej emocji związanych z jakimś problemem.
Psycholog online nie zleca leczenia farmakologicznego
Wiele osób próbuje umówić się na wizytę do psychoterapeuty z nadzieją, że specjalista przepisze im leki. Niestety psychoterapeuta nie przepisuje leków, ponieważ nie posiada do tego uprawnień.
Jeśli zastanawiasz się, kto zajmuje się diagnozowaniem pacjentów, by przepisać im potencjalne leki, to może to zrobić lekarz psychiatra.
Kiedy warto umówić się do psychiatry?
Mając trudności z emocjami, nie jesteś często w stanie określić właściwie swojego samopoczucia. O ile do psychoterapeuty wybieramy się, kiedy czujemy wewnętrzną pustkę lub nie możemy spać z powodu jakiegoś problemu, to rozpoznanie w sobie zaburzeń emocjonalnych, czy z osobowością, wymaga jednak kontaktu ze specjalistą.
Do psychiatry warto umówić się zawsze wtedy, gdy czujemy, że pomoc specjalistów w zakresie psychoterapii nie przynosi nam oczekiwanej ulgi emocjonalnej. Jeśli będziesz otwarty i podzielisz się swoimi odczuciami na sesji u psychoterapeuty, ten z całą pewnością sam skieruje Cię na konsultację do lekarza psychiatry. O ile nie warto robić sobie autoanalizy, to jest także kilka symptomów, które z całą pewnością są objawami, z którymi warto iść do psychiatry.
Kilka wymiarów zaburzeń osobowości
Już na pierwszej sesji psycholog online jest w stanie wyłapać niepokojące objawy psychiczne lub trudności wynikające z napięć emocjonalnych. O ile problemy w budowaniu zdrowych relacji nie stanowią podstawy, by mówić o zaburzeniach osobowości, to psychoterapeuci są czujni w tej materii i jeśli w terapii pojawią się podobne zaburzenia, kierują pacjenta do psychiatry.
Pamiętaj, że aby skorzystać z trafnej diagnozy, musisz porozmawiać z lekarzem. Do psychiatry zostaniesz skierowany w przypadku poniższych zaburzeń:
- osobowość chwiejna z zaburzeniami lękowymi;
- próby samobójcze;
- depresja uniemożliwiająca codzienne funkcjonowanie;
- psychoterapeuta zasugeruje podczas terapii, by obejrzał Cię psychiatra, jeśli nie radzisz sobie z efektem stresu pourazowego i nie możesz spać;
- do psychiatry warto udać się także wtedy, kiedy czujesz dotkliwe cierpienie emocjonalne, które przelewa się na ból w ciele.
Czy należy się obawiać leczenia farmakologicznego?
Terapia, terapią, natomiast jeśli napotkasz duże trudności w psychoterapii online, to niewykluczone, że będziesz potrzebować leków, by osiągnąć równowagę psychiczną. W sieci dostępne są różne informacje na temat leków, z całą pewnością jedną z niedogodności jest nietrafienie z odpowiednim preparatem.
Pacjenci często obawiają się przyjmowania leków, ponieważ obawiają się tycia, problemów z cerą, czy innych efektów ubocznych. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli cierpisz i nie radzisz sobie z obciążeniem psychicznym, to farmakologia jest podstawą, abyś mógł spokojnie przejść psychoterapię. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy należy obawiać się leczenia tabletkami, to dobry psychiatra na pewno dobierze odpowiednie leki dla Ciebie, a po nich skupisz się na psychoterapii. Warto.
Autor: artykuł sponsorowany
Może cię też zainteresować
- Czy introwertycy są autystyczni? -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? -
- Jak wyjść z nałogu? Leczenie narkomanii od podstaw -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
- Rozpoznawanie twarzy w autyzmie -
Dodaj komentarz