Recenzja: Cicha siła introwertyków

cicha siła introwertykow, okładka
cicha siła introwertykow, okładka

Opublikowany: 29-07-2017

Ostatnio aktualizowany: 22-04-2020

„Co ty taki cichy?” – jeśli jesteś introwertykiem, zapewne zdarza ci się słyszeć to pytanie od osób, które nie do końca rozumieją twoją naturę. Susan Cain, autorka książki „Cicha siła introwertyków”, która sama cechuje się tym typem osobowości, radzi jak wytrwać w ekstrawertycznym świecie i jak odnosić sukcesy pomimo, a właściwie dzięki swojej spokojnej naturze. 

Introwertycy zazwyczaj nie przepadają za dużymi grupami ludzi. Lubią przebywać sami lub z jednym albo dwoma przyjaciółmi. Często wolą słuchać niż mówić, a jeśli mają się odezwać, lubią wcześniej przemyśleć swoją wypowiedź. Nad rozmowy „o pogodzie” przedkładają bardziej poważne, głębokie rozmowy. Nie czują się komfortowo w centrum uwagi i nie przepadają za wysoką stymulacją sensoryczną. Często też słyszą od innych, że są cisi i nieśmiali, chociaż tak naprawdę nie każdy introwertyk jest nieśmiały. Niektórzy są po prostu cisi.

Susan Cain przekonuje jednak, że również te ciche i spokojne osoby mogą dobrze radzić sobie w sytuacjach, o których moglibyśmy pomyśleć, że są stworzone bardziej dla ekstrawertyków. Porównuje introwertyków do gumki recepturki. Tak samo jak gumka może się rozciągnąć, tak samo introwertyk może wyjść poza swoją strefę bezpieczeństwa i stać się bardziej otwartym, towarzyskim i przebywać w stymulujących warunkach. Później zawsze może wrócić do swojego cichego pokoju i tam odpocząć tak jak lubi. Jednak tak samo jak gumka może pęknać, tak też introwertyk może przekroczyć swoje możliwości. Sęk w tym, aby poznać dobrze samego siebie i wiedzieć na ile można się „rozciągnąć”.

Bycie introwertykiem nie jest czymś, z czego się wyrasta; to coś, co należy zaakceptować i w co warto coraz głębiej wrastać – a nawet wysoko sobie cenić i starannie pielęgnować. Im lepiej zrozumiesz, jak bardzo wyjątkowe są twoje właściwości introwertyka – i jak niektóre rzeczy, które w sobie najbardziej lubisz, są powiązane z twoją introwertyczną naturą – tym większą zyskasz pewność siebie i opanowanie, które przeniosą się również na inne sfery twojego życia.

Autorka kieruje swoją książkę do nastolatków i podaje przykłady uczniów, którzy akceptując i znając swoją naturę, rozwijają swoje pasje, a także odnoszą sukcesy takie jak zbiórka pieniędzy i ponad 1000 książek dla dzieci w Afryce, działalność jako przewodniczący samorządu uczniowskiego czy też samotny rejs żaglowcem dookoła świata w wieku 16 lat.

Podaje konkretne rady, co zrobić, żeby dobrze czuć się w szkole i podczas pracy w grupie, jak zostać liderem, jak zawierać przyjaźnie, jak dobrze bawić się na imprezach, jak wyrażać siebie w cichy i spokojny sposób i wiele innych, które pomogą żyć w zgodzie ze sobą, wykorzystując swoje mocne strony.

Chociaż książka jest skierowana głównie do młodych introwertyków, warto, żeby przeczytali ją również nauczyciele, rodzice i rówieśnicy, niezależnie jaki mają typ osobowości. Pozwoli wam to lepiej zrozumieć swoich uczniów, dzieci lub kolegów i żyć lub pracować razem tak, aby każdy czuł się komfortowo.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Laurum. Polecam!

Autor: Maja Kochanowska

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, możesz podziękować mi, kupując symboliczną kawę. Postaw mi kawę na buycoffee.to Dziękuję :)

Dodaj komentarz