Dobry psycholog – jak go znaleźć

psychoterapia
psychoterapia

Opublikowany: 16-05-2019

Znalezienie dobrego psychologa, który pomoże nam skutecznie rozwiązać nasze problemy często stanowi nie lada wyzwanie. Dzieje się tak, ponieważ nie chodzi tutaj tylko o jego kompetencje i kwalifikacje, ale również osobowość i stosowane metody leczenia. Aby w pełni otworzyć się przed drugą osobą, zwykle potrzebujemy poczucia, że „odbieramy na tych samych falach”. Wówczas znacznie lepiej układa nam się z nim współpraca, co z kolei przekłada się na skuteczność psychoterapii.

Pomoc psychologa – kiedy z niej skorzystać

Każdy z nas ma różnego typu problemy, które najczęściej samodzielnie rozwiązuje. Są jednak sytuacje, które najzwyczajniej w świecie nas przerastają i nie radzimy sobie z nimi. Przytłaczają nas i negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, a rozmowa z bliską osobą przestaje wystarczać. Mogą to być sytuacje, w których nie radzimy sobie na przykład z:

 • emocjami i stajemy się bardzo nerwowi lub jesteśmy apatyczni i nie widzimy w niczym sensu;
 • traumą – np. stratą bliskiej osoby, wypadkiem, ciężką chorobą;
 • kryzysem w związku/małżeństwie.

Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na wizytę do psychologa, który pomoże nam rozwiązać nasze problemy. Dzięki terapii odkrywamy, gdzie popełniamy błędy i zaczynamy lepiej rozumieć nas samych.

Czym się powinien wyróżniać dobry psycholog

Przede wszystkim dobry psycholog będzie miał odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, które jak najbardziej warto sprawdzić. Bardzo istotna jest też osobowość danego psychologa. Musi on umieć łatwo nawiązać kontakt i wzbudzać zaufanie. Dobry psycholog nie tylko zadaje mnóstwo pytań, ale również wszystko wyjaśnia i tłumaczy. Po rozmowie z nim mamy wrażenie, że stawiamy krok naprzód, że terapia przynosi nam ulgę. Terapia powinna mieć też właściwą formę — być zaplanowana. Psycholog nie tylko dokonuje oceny stanu pacjenta, ale również przedstawia plan jego leczenia.

Dobry psycholog Poznań – jak znaleźć

Wybór odpowiedniego psychologa nie jest łatwy. Można polegać na opinii innych osób/pacjentów, ale wcale nie musi to oznaczać, że jak jednej osobie on odpowiada, to będzie idealny również dla nas. Niemniej jednak szukając dobrego psychologa warto:

 • sprawdzić jego wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie;
 • w jakimś stopniu polegać na opiniach innych jego pacjentów;
 • umówić się na konsultację.

Bezpośredni kontakt z psychologiem pozwoli ocenić czy będzie dla nas odpowiedni, czy jest osobą otwartą i umiejącą słuchać. Szukasz psychologa, który traktuje swoich pacjentów z szacunkiem i wzbudza zaufanie? Sprawdź pod tym linkiem: Dobry psycholog w Poznaniu.

Autor: artykuł sponsorowany

Komentarze

 • psychoterapeuta online pisze:

  Dory znajdzie ciebie sam

 • Róża pisze:

  Wszystko zależy tez jakich metod używa własnie dany psycholog, dlatego ja uważam ze powinno się poczytać w sieci zanim się wybierze odpowiednią osobę to warto sprawdzić tez jakie pomoce terapeutyczne oferuje, musimy się na początek zorientować.

 • @Róża – dobry psycholog musi być skuteczny.

Dodaj komentarz